تعابیر مدیریت معاصر


+ پدیداری اولین نشانه‏ های بهبود گردشگری در آسیا رونق دوباره‏ در سرزمین‏های شرقی

 

اروپا در رونق 7 درصدی گردشگری در نیمه اول سال‏2010 سهم کمی داشت.آتشفشان ایسلند در بهار آسمان‏ اروپا را تیره و گردشگری آن را بی‏ رونق کرد.اما آسمان آبی‏ و روشن آسیا فصل‏های نو رونق را تجربه کرد.

رونق گردشگری آسیا و خاورمیانه از نیمه دوم سال‏ 2009 آغاز شد.این مناطق در سال 2010رشد دو رقمی در زمینه گردشگری بین المللی را به دست آوردند.گردشگری‏ آسیا و منطقه پاسفیک در نیمه اول سال 2010 به میزان‏ 41 درصد رشد کسب کرد.در همین زمان میزان رشد گردشگری خاورمیانه معادل 20 درصد بوده است.

صنعت گردشگری آسیا در چند ساله اخیر آسیب‏ هایی‏ دیده است.بحران مالی و اقتصادی 97-1989بخش‏ وسیعی از آسیا و به ویژه‏ آسیای جنوب شرقی را تحت تاثیر قرار داد. بیماری سارس در سال‏ 2003 کشورهای آسیایی‏ را از لیست مقاصد بسیاری از گردشگران حذف کرد و از همه بدتر در سال‏2004 سونامی گردشگری را در بخش وسیعی از آسیای‏ جنوب شرقی از رونق انداخت و زیرساخت‏های این صنعت‏ را در این مناطق نابود کرد.

سیاسی در تایلند و اوضاع سیاسی ویژه در میانمار(برمه) نیز نتوانسته از رشد گردشگری در این کشورها جلوگیری‏ کند سریلانکا،ژاپن،ویتنام،میانمار،هنگ‏کنگ،سنگاپور، فیجی،مالدیو و تایلن فصل رونق دوباره گردشگری را به‏ ترتیب با نرخ‏های رشد 94 درصد،63 درصد،53 درصد، 32 درصد،32 درصد،32 درصد،32 درصد،22 درصد،12 درصد و 41 درصد تجربه کردند.

قاره آسیا قدرت و ظرفیت خود را برای بهبود گردشگری به خوبی نشان داده است.قاره آسیا دومین‏ منطقه مورد بازدید گردشگران جهانی است.هر سال 181 میلیون گردشگر بین المللی از قاره آسیا دیدن می‏کنند.این‏ معادل 12 درصد از کل گردشگران بین المللی جهانی است. در سال 2009 سفر گردشگران بین المللی 402 میلیارد دلار برای کشورهای آسیایی مقصد گردشگری درآمد داشته‏ است.این رقم معادل 42 درصد کل درآمد جهانی ناشی از گردشگری بین المللی بوده است.

در مجموع آینده روشنی برای گردشگری بین المللی‏ آسیا از جمله خاورمیانه پیش ‏بینی می‏شود.دگرگونی‏های‏ سال‏های اخیر بر سهم قاره‏ها در صنعت گردشگری‏ بین المللی تاثیرگذار بوده است.همواره اروپا و آمریکای‏ شمالی بالاترین سهم را در جذب گردشگران خارجی‏ داشته ‏اند.اما برخی رویدادها به ویژه بحران اقتصادی اخیر در بر هم زدن نسبت‏های سنتی در گردشگری جهانی نقش‏ داشته است.بحران اخیر اقتصادی جهان بیشتر دامنگیر قاره‏ اروپا شد و قاره آمریکا و آسیا از این بحران آسیب کمتری‏ دیدند.در دوران گذار و خروج از بحران اقتصادی علایم‏ رونق زودتر در کشورهای آسیایی آشکار شد.به همین‏ نسبت رونق دوباره گردشگری در کشورهای آسیایی شتاب‏ بیشتری داشت.کشورهای آسیایی توانستند از 3 تا 4 درصد رشدی که برای گردشگری سال 2010 پیش‏ بینی شده بود، سهم خوبی را به دست آورند.

براساس افق برنامه بلند مدت سازمان جهانی گردشگری‏ در سال 2020 تعداد گردشگران خارجی ورودی به‏ کشورهای جهان به حدود یک میلیارد و 600 میلیون نفر خواهد رسید.براساس این پیش ‏بینی سه منطقه اروپا به‏ میزان 717 میلیون نفر،شرق آسیا و پاسفیک به میزان 397 میلیون نفر و آمریکا به میزان 282 میلیون نفر بیشترین جذب‏ گردشگر خارجی را خواهند داشت.

شرق آسیا و پاسفیک،آسیا،خاورمیانه و آفریقا رشدی‏ بیش از 5 درصد خواهند داشت.این در حالی است که‏ برآورد می‏شود در سال 2020 متوسط رشد جهانی صنعت‏ گردشگری 1/4 درصد باشد بنابراین سهم نسبی آسیایی‏ ها در صنعت گردشگری در سال‏های پیش رو افزایش خواهد یافت.

منبع :مجله توسعه مدیریت

نویسنده : سمانه کمالی فر ; ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/٢/٢٥
comment نظرات () لینک